Jak uniknąć powstania blizn?
Oprócz leków skutecznie walczących z zaskórnikami, krostkami i grudkami są też dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery z problemem trądziku. Należy pamiętać też o ważnej zasadzie, żeby samodzielnie nie wyciskać grudek i wągrów, bo to przede wszystkim prowadzi do trwałych przebarwień i blizn na skórze. Istotną kwestią jest też zabezpieczania skóry przed promieniowaniem słonecznym w trakcie i po zakończeniu leczenia dermatologicznego.
Wśród osób zmagających się z trądzikiem krąży nieprawdziwa informacja, że słońce wysusza zmiany w postaci krostek i wyprysków. Nie jest to absolutnie prawda. Należy również unikać solarium, które nasila powstawanie zmian trądzikowych.
Jakie są leki na receptę na blizny potrądzikowe?
Retinoidy
To grupa związków będących pochodnymi retinolu, związku, który reguluje pracę gruczołów łojowych. Produkty je zawierające wizualnie zmniejszają wielkość porów, działają ujędrniająco, ujednolicają koloryt skóry i regulują wydzielanie sebum. Do nowszych pochodnych retinolu należy trifaroten.
Trifaroten
Jest retinoidem o działaniu komedolitycznym (zmniejsza tworzenie się zaskórników), złuszczającym, przeciwzapalnym i depigmentacyjnym. Dzięki swoim właściwościom zmniejsza widoczność przebarwień i blizn potrądzikowych. Stosuje się go na skórę twarzy, jak i ciała, dotkniętego zmianami (tułów, ramiona) raz na dobę, najlepiej wieczorem. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest ciąża i okres karmienia piersią. Podczas jego stosowania mogą pojawić się działania niepożądane (świąd, suchość, pieczenie, zaczerwienienie skóry), zwykle o charakterze przemijającym. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby uczulone na glikol propylenowy. Lek zawiera także etanol, co może skutkować pieczeniem skóry w miejscach jej uszkodzenia.
Preparatem zawierającym trifaroten jest Aklief krem.
Jakie są kremy na blizny potrądzikowe bez recepty?
Silikonowe żele i plastry
Działają one głównie przez uelastycznienie skóry i stopniowo zmniejszają widoczność blizny. Zastosowanie żelu bądź plastra silikonowego zmniejsza przesuszenie skóry, jej świąd oraz podrażnienie. Produkty silikonowe nie są skuteczne w leczeniu blizn przerostowych oraz keloidów. Systematycznie stosowane rozjaśniają, wygładzają i zmniejszają widoczność blizn.
Plastry stosuje się zwykle na nieruchome części ciała, natomiast żele silikonowe na ruchome części ciała i na nieduże powierzchnie. W terapii blizn potrądzikowych sprawdzi się zdecydowanie lepiej żel. Ze względu na nietłustą formułę i szybką wchłanialność można go stosować nawet pod makijaż. Oczywiście należy pamiętać, aby nie stosować żeli silikonowych ani innych produktów przeciw bliznom na uszkodzoną czy podrażnioną skórę, ani na strupek przed zagojeniem. Nie ma przeciwwskazań do stosowania tych produktów u kobiet w ciąży cy matek karmiących. Istotna jest możliwość zastosowania ich również u dzieci (blizny po urazach czy poparzeniach).
Preparaty: Bliznasil, Sutricon, Blisilium
Wyciąg z cebuli
Na rynku dostępne są produkty do terapii blizn, zawierające wyciąg z cebuli. Wyciąg płynny z cebuli (preparat Contractubex) działa antyproliferacyjne, przeciwzapalnie, złuszczająco. Działa również bakteriobójczo i stymuluje gojenie się uszkodzonej tkanki.
Oprócz wyciągu z cebuli wspomniany preparat zawiera także heparynę, która działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i antyproliferacyjnie. Rozluźnia strukturę kolagenu, przez co zmniejsza widoczność blizny. Kolejnym składnikiem jest alantoina, która przyspiesza gojenie rany, wpływa na odnowę naskórka i zwiększa zdolność wiązania wody przez tkankę. Dzięki temu uszkodzona tkanka jest bardziej elastyczna i szybciej się goi.
Inny preparat: Cepan krem
Wąkrota azjatycka (Centella asiatica)
Jest rośliną tropikalną, rośnie na obszarach o dużej wilgotności. W kosmetyce wykorzystywana jest jej nadziemna część, czyli ziele. Ma działanie bakteriobójcze, bakteriostatyczne, a także przeciwgrzybicze. Wpływa na różnicowanie się fibroblastów oraz na syntezę kolagenu. Ma znaczenie w powstawaniu tkanki bliznowatej, stąd uważa się, że wspomaga gojenie ran. Ponadto wąkrota azjatycka wpływa hamująco na enzym hialuronidazy, przez co zapewnia wyższą aktywność kwasu hialuronowego. Działa łagodząco i przeciwzapalnie, stąd często wykorzystywana jest w produktach przeznaczonych do cery trądzikowej.
Preparaty: Orientana krem do twarzy
Masa perłowa
Działa złuszczająco, peelingująco na skórę z bliznami. Ma strukturę złożoną z granulek, drobinek, które powodują ścieralność. Wymaga delikatnego wmasowania w skórę, dotkniętą bliznami i przebarwieniami. Produkty ją zawierające znajdują zastosowanie w leczeniu blizn i przebarwień potrądzikowych. Preparatem dostępnym na rynku jest No-scar (Perła Inków), który zawiera masę perłową i kwas hialuronowy. Drugi z wymienionych składników działa nawilżająco, przyspiesza regenerację naskórka i zmiękcza grubą i przerośniętą tkankę bliznowatą.
Wyciąg ze śluzu ślimaka
Działa nawilżająco, regenerująco i uelastyczniająco na skórę. Powoduje ujednolicenie kolorytu i zmniejsza widoczność blizn i przebarwień. Ma bardzo lekką konsystencję, nadaje się do stosowania pod makijaż. Istotną informacją jest pozyskiwanie śluzu ze ślimaka, bez żadnej szkody dla zwierzęcia.
Zabiegi dermatologiczne i kosmetyczne na blizny potrądzikowe
Są bardzo skuteczne w walce z bliznami potrądzikowymi i przebarwieniami. Warto skorzystać z porad dermatologa i lekarza medycyny estetycznej, jeśli chcemy pozbyć się oznak przebytego trądziku. Gabinet dermatologii estetycznej jest w stanie zaoferować nam zabiegi, które są niezwykle skuteczne i przyspieszają czas leczenia. Przeprowadzone zabiegi laserowe wpływają na zmniejszenie widocznych zmian i stanowią doskonałe uzupełnienie terapii trądzikowej. Równie skuteczne są peelingi (kwasami organicznymi), które odnawiają naszą skórę i sprawiają, że niechciane blizny szybciej znikają. Mikrodermabrazja jest złuszczaniem skóry i pobudzeniem jej odnowy. To również bardzo skuteczny sposób na pozbycie się blizn i przebarwień.
Podsumowanie
Rozpoczynając walkę z bliznami potrądzikowymi, trzeba nastawić się na długotrwałe leczenie. Systematyczność działania i odpowiednia pielęgnacja z pewnością wspomogą skórę. Zmiany z czasem robią się mniej widoczne, należy jednak pamiętać, żeby chronić je przed słońcem i unikać podrażnień skóry (mocne środki dezynfekujące, chlor). Przy wielu nieestetycznych zmianach warto skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiedni lek lub produkty pielęgnacyjne, ale też zleci odpowiednie zabiegi w gabinecie dermatologicznym. Przy zmianach mniej widocznych pomocne okażą się produkty z aptecznej półki, przy których wyborze pomoże farmaceuta.