Czym jest antykoncepcja dla mężczyzn?
Antykoncepcja to szereg metod i zabiegów, których celem jest zapobieganie ciąży. Metody kontrolowania płodności i zajścia w ciążę są odmienne dla kobiet i mężczyzn. W przypadku mężczyzn metody antykoncepcji nie są tak szerokie, jak u kobiet, gdyż np. nie słyszy się o tabletkach antykoncepcyjnych dla mężczyzn. Jednak czy na pewno ich nie ma? Poniżej przedstawiamy klasyczne, jak i nowe metody antykoncepcji dla mężczyzn.
Jakie są klasyczne metody antykoncepcji dla mężczyzn?
Prezerwatywy
Jedną z najbardziej popularnych metod antykoncepcji dla mężczyzn jest metoda barierowa, tj. prezerwatywy. Prezerwatywy to skuteczna metoda kontroli zapłodnienia, która chroni również przed chorobami wenerycznymi. Kondomy są stosunkowo proste w użyciu i przystępne cenowo.
Do wad prezerwatyw można zaliczyć to, że istnieje ryzyko ich pęknięcia lub zsunięcia podczas stosunku. Dodatkowo nieumiejętna technika korzystania z prezerwatyw drastycznie zmniejsza ich skuteczność. Prezerwatywy najczęściej wykonane są z lateksu, dlatego istnieje ryzyko alergii podczas ich stosowania. Natomiast aktualnie wykonuje się kondomy również z innych materiałów, np. poliuretanu, co rozwiązuje problem [1].
Wazektomia
Wazektomia to chirurgiczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Jest bezpieczna i skuteczna. Polega na podwiązaniu nasieniowodów. Niestety zabieg bywa kosztowny. Co prawda w niektórych przypadkach istnieje możliwość wykonania zabiegu, który przywraca płodność, jednak najczęściej uważa się, że wazektomia to trwała i nieodwracalna metoda.
Jaka jest nowoczesna antykoncepcja dla mężczyzn?
Idealna antykoncepcja dla mężczyzn powinna być bezpieczna i skuteczna. Nie powinna obniżać libido ani mieć działań niepożądanych. Powinna być prosta w użytku, tania oraz jej efekt powinien być natychmiastowy. Dodatkowo powinna istnieć technika na przerwanie działania danej metody i szybki powrót do pełnej płodności. Czy istnieje coś takiego [1]?
Zastrzyki antykoncepcyjne dla mężczyzn
Jeśli chodzi o stosunkowo prostą metodę to idealny wydaje się być zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn. Jedna iniekcja powinna zapewnić skuteczną ochronę przed niechcianą ciążą partnerki. Jak to wygląda w rzeczywistości?
Szczepionki antykoncepcyjne
Do tej pory przeprowadzono wiele badań nad szczepionkami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn. Niestety aktualnie nie istnieje taki preparat. Naukowcy podczas badań celują w specyficzne struktury obecne w procesie produkcji spermy. Co prawda w badaniach na małpach udało się uzyskać odwracalną antykoncepcję, jednak jej skuteczność nie jest spójna. Pojawia się również problem dawek przypominających, a także zróżnicowanej skuteczności [1,2].
Testosteronowe zastrzyki
Znacznie skuteczniejsze okazują się być zastrzyki z różnych form testosteronu, takich jak: enantat. W badaniu podawano domięśniowo 200 mg enantatu testosteronu przez 6 miesięcy. Po około 4 miesiącach obserwowano azospermię, czyli zanik plemników, jednak tylko u 65% badanych [3].
Skuteczność tej formy testosteronu była wysoka, jednak cotygodniowe zastrzyki to zdecydowany minus. Dodatkowo u badanych zauważono obniżenie poziomu HDL, podwyższenie hemoglobiny i zmniejszenie jąder [3].
Kolejna forma testosteronu, jaką wykorzystano w badaniach to undecylan. W tym przypadku zastosowano comiesięczne iniekcje w ilości 1000 mg lub 500 mg undecylanu testosteronu. Skuteczność antykoncepcji również była wysoka, bo na poziomie około 97% a brak reakcji na testosteron wystąpił tylko u 3% badanych [4].
Inne badania polegały na terapii testosteronem i lewonorgestrelem, czyli kobiecym środkiem antykoncepcyjnym. Eksperymenty pokazały, że łączona terapia jest bardziej skuteczna niż sam testosteron [5].
Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn
Niedogodność związaną z zastrzykami pomogłyby rozwiązać tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn. Na świecie istnieją badania, które potwierdzają skuteczność tych metod u mężczyzn. Najczęściej w tabletkach antykoncepcyjnych wykorzystuje się różne formy testosteronu i progestagenów, np. lewonorgestrelu lub noretisteronu. Takie kombinacje częściej spotykane są w towarzystwie domięśniowo podawanego testosteronu [1,2].
Implanty antykoncepcyjne dla mężczyzn
W badaniach klinicznych pojawiają się również związki wymienione powyżej, które wszczepia się podskórnie w formie implantów. Co ciekawe, doświadczano wtedy mniej działań niepożądanych [6].
Żele antykoncepcyjne
Ciekawe i obiecujące wyniki osiągnięto, stosując żel z testosteronem, który aplikowano na skórę codziennie w połączeniu z zastrzykami z octanu medroxyprogesteronu podawanego co 3 miesiące [7].
Czy nowa antykoncepcja dla mężczyzn jest dostępna?
Wszystkie wyżej wymienione metody nowej antykoncepcji dla mężczyzn są aktualnie w fazie badań klinicznych lub ich badania zostały zawieszone.
Co prawda są to skuteczne i obiecujące metody, ale niestety nie są pozbawione wad. Ich główne działania niepożądane wynikają z zastosowanych środków, czyli testosteronu i progestagenów. U badanych najczęściej pojawiały się zaburzenia lipidowe, zwiększenie poziomu hemoglobiny, zmniejszenie jąder oraz łagodny rozrost gruczołu krokowego czy nawet zwiększona częstość występowania raka prostaty [1,2].