Big data w medycynie
Zespół badaczy przeprowadził analizę danych zawartych w bazie próbek tkanki mózgowej oraz leków zatwierdzonych przez FDA. Ponadto przeprowadził eksperymenty na myszach i komórkach ludzkich. Przeprowadzono również analizę populacji ludzkiej. W swoich badaniach wykorzystali analizę dużych zbiorów danych nazywanych „big data”.
„Chociaż potrzebne są dalsze testy i badania kliniczne, badania te podkreślają wartość taktyki opartej na big data w połączeniu z bardziej tradycyjnymi podejściami naukowymi w celu zidentyfikowania istniejących leków zatwierdzonych przez FDA jako kandydatów do zmiany przeznaczenia leków w leczeniu choroby Alzheimera”, powiedział dyrektor NIA Richard J. Hodes.
Czytaj więcej: Kannabinoidy w chorobie Alzheimera
Metodyka badania
Jednym z najbardziej istotnych czynników genetycznych podnoszących ryzyko wystąpienia późnej postaci choroby Alzheimera jest posiadanie genotypu ApoE e4. Przebadano 213 próbek tkanki mózgowej i zidentyfikowano sygnatury ekspresji genów Alzheimera typowe dla nosicieli ApoE e4. Następnie porównano te sygnatury z sygnaturami 1300 leków zatwierdzonych przez FDA. Na tej podstawie wyłoniono 5 leków, które zdaniem badaczy mogą pomóc w leczeniu choroby. Najlepszym kandydatem był właśnie butemanid. Butemanid jest stosowany w leczeniu zatrzymania wody w organizmie spowodowanego chorobami serca, nerek czy wątroby.
Naukowcy potwierdzili wyniki oparte na big data, testując bumetanid w modelu mysim oraz na ludzkich neuronach. U leczonych myszy zaobserwowano zmniejszenie deficytu pamięci i uczenia się. Badanie na komórkach ludzkich również potwierdziło pozytywny wpływ bumetanidu na rozwój Alzheimera.
Aby to zweryfikować, zespół naukowy podzielił zbiory danych z elektronicznych kart zdrowia ponad 5 milionów osób na dwie grupy:
-dorośli powyżej 65 roku życia przyjmujący bumetanid
-dorośli powyżej 65 roku życia nieprzyjmujący bumetanidu.
Czytaj więcej: Aducanumab — lek zwalczający przyczynę choroby Alzheimera
Wyniki badania
Analiza wykazała, że przyjmowanie bumetanidu u osób obciążonych genetycznie wiązało się z istotnie niższą częstością występowania choroby Alzheimera w porównaniu z tymi, którzy leku nie przyjmowali.
„Wiemy, że choroba Alzheimera będzie prawdopodobnie wymagała specyficznych rodzajów terapii, być może wielu terapii, w tym takich, które mogą być ukierunkowane na unikalne cechy genetyczne i chorobowe danej osoby-podobnie jak dostępne obecnie terapie nowotworowe” – powiedział Jean Yuan dyrektor programu rozwoju leków w NIA Division of Neuroscience. „Dane zawarte w tej pracy stanowią dobry argument za przeprowadzeniem dowodu słuszności koncepcji stosowania bumetanidu u osób z ryzykiem genetycznym”.
Źródło: https://medicalxpress.com/news/2021-10-precision-medicine-pill-viable-alzheimer.html?utm_source=nwletter&utm_medium=email&utm_campaign=daily-nwletter; Taubes, A., Nova, P., Zalocusky, K.A. et al. Experimental and real-world evidence supporting the computational repurposing of bumetanide for APOE4-related Alzheimer’s disease. Nat Aging, 2021; 1:932–947.