Przewlekły świąd
Przewlekły świąd to problem, który charakteryzuje się bardzo silnym uczuciem swędzenia. Często obniża jakość życia osób, które się z nim zmagają. Leczenie tego stanu było trudne, ponieważ istnieje niewiele terapii zatwierdzonych przez FDA. Naukowcy z John Hopkins Medicine postanowili wypróbować nową metodę terapii – medyczną marihuanę.
„Wraz ze wzrostem wykorzystania medycznej marihuany i naszej wiedzy na temat roli układu endokannabinoidowego – złożonego systemu sygnalizacji komórkowej, który reguluje różnorodne funkcje w organizmie – w przewlekłym swędzeniu zdecydowaliśmy się wypróbować medyczną marihuanę u pacjenta, u którego nie powiodło się kilka terapii i pozostały nieliczne opcje terapeutyczne” – opisuje Shawn Kwatra, profesor dermatologii z Johns Hopkins University School of Medicine.
Czytaj również: Nowy preparat na przedawkowanie opioidami
Potencjalny lek
Badacze opisali studium przypadku Afroamerykanki w wieku powyżej 60 lat, od 10 lat cierpiącej na przewlekły świąd. Po niepowodzeniu terapii dostępnymi metodami – leczenia systemowego, aerozoli do nosa działających ośrodkowo, kremów steroidowych i fototerapii – zastosowano u niej medyczną marihuanę.
„Poprosiliśmy pacjentkę, aby oceniła swoje objawy za pomocą skali numerycznej, gdzie 10 to najgorszy świąd, a zero oznacza brak świądu. Zaczęła od 10, ale zmniejszyła ocenę do 4 w ciągu 10 minut po pierwszym podaniu medycznej marihuany. Przy dalszym używaniu marihuany swędzenie całkowicie ustąpiło” – mówił dr Kwatra.
Efekty te dotyczyły zarówno palenia, jak i użycia postaci płynnej specyfiku.
Czytaj również: Czy Viagra może przedłużyć życie mężczyzn z chorobą wieńcową?
Mechanizm
Autorzy uważają, że tetrahydrokannabinol, jeden z aktywnych składników medycznej marihuany, przyłącza się do receptorów mózgowych. Receptory te wpływają na układ nerwowy. Według badań skutkuje to zmniejszeniem stanu zapalnego i aktywności układu nerwowego. Prowadzić może to do zmniejszenia odczuć skórnych, w tym swędzenia. Należy jednak zaznaczyć, że niezbędne jest wykonanie badań klinicznych w celu określenia bezpieczeństwa i skuteczności zastosowania medycznej marihuany w leczeniu przewlekłego świądu.