Metodyka badań
Leczenie poparte przez FDA opiera się na stosowaniu wyciągu z alergenów pyłku ambrozji. Lek podawano pacjentom w wieku od 5 do 65 lat z alergicznym nieżytem nosa spowodowanym przez pyłki ambrozji. Według ALK, światowego lidera immunoterapii alergii, pyłek ambrozji może wywoływać alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (ANN) i spojówek. Sezon pylenia rośliny w Stanach Zjednoczonych występuje od sierpnia do listopada, a szczyt przypada na połowę września.
Dopuszczenie leku Ragwitek do obrotu było częściowo oparte na analizie wyników badania klinicznego III fazy przeprowadzonego z udziałem pacjentów pediatrycznych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. W badaniu wzięło udział 1022 uczestników w wieku od 5 do 17 lat. Według ALK, leczenie wyciągiem z alergenów pyłku ambrozji znacznie złagodziło objawy u dzieci i młodzieży oraz przyczyniło się do zmniejszenia stosowania innych leków łagodzących alergię w porównaniu do placebo.
Czytaj również: Alergiczny nieżyt nosa — jak sobie z nim radzić?
Nowa nadzieja leczenia ANN
Lek Ragwitek w formie tabletek podjęzykowych stanowi nową opcję immunoterapii dla dzieci i młodzieży z ANN na ambrozję. Terapia polega na stymulacji własnego układu odpornościowego pacjenta przy użyciu niewielkich ilości alergenów. W wyniku czego dochodzi do łagodzenia objawów alergii. Stosowanie immunoterapii zapewnia długotrwałą poprawę nawet wiele lat po zakończeniu leczenia. Niewątpliwą korzyścią pacjenta jest schemat przyjmowania leku, który podaje się raz dziennie w warunkach domowych.