Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Czemu suplementy diety nie informują o potencjalnym działaniu kancerogennym? | leki.pl

Czemu suplementy diety nie informują o potencjalnym działaniu kancerogennym?

SPIS TREŚCI

    Redakcja portalu Leki.pl skierowała zapytanie do Głównego Inspektoratu Sanitarnego w dniu 12 marca 2021 r., w sprawie ostrzeżenia o działaniu kancerogennym, dotyczącego glikozydów pirolizydynowych zawartych w preparatach do ssania z liściem podbiału. 

    Na czym polega problem?

    Farmaceuci od lat zwracają uwagę na różnicę pomiędzy lekiem a suplementem diety, która w bardzo niebezpieczny sposób zaciera się w świadomości pacjentów. Mimo że,  suplementy diety nie są preparatami leczniczymi, pacjenci stosują je błędnie w celach terapeutycznych.

    Z drugiej strony rejestracja suplementu diety jest znacznie prostsza i tańsza dla producentów, którzy próbują przekonać pacjentów do wyboru suplementu zamiast leku.

    Na rynku obecne znajdują się zarówno leki, jak i suplementy diety zawierające wyciąg z liści podbiału. W ulotce leków znajduje się ostrzeżenie co do maksymalnej długości stosowania preparatu ze względu na obecność glikozydów pirolizydynowych, które są uznawane za potencjalnie kancerogenne. W związku z powyższym zastanawiające wydaje się, dlaczego w preparatach zarejestrowanych jako suplementy diety nie odnajdziemy analogicznego ostrzeżenia?

    Odpowiedź Głównego Inspektora Sanitarnego

    W odpowiedzi na pytanie redakcji, GIS zwraca uwagę, że producent, który wprowadza produkt na rynek, deklaruje, że żywność (do której zalicza się suplementy diety) nie może być niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka, a odpowiedzialność za jej bezpieczeństwo, w tym treść informacji umieszczonych na jego opakowaniu lub prezentacji i reklamie ponosi producent, lub podmiot wprowadzający ją do obrotu.

    Dodatkowo GIS podkreśla, że przedsiębiorca wprowadzający do obrotu określony środek spożywczy powinien dysponować danymi naukowymi na temat jego bezpiecznego spożycia w zaproponowanych przez niego ilościach. Co więcej,znakowanie produktu powinno zapewniać konsumentowi właściwe jego stosowanie pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego.

    GIS przywołuje także oświadczenie EFSA, które informowało o zagrożeniach dla zdrowia ludzi związanych z obecnością alkaloidów pirolizydynowych w takich produktach żywnościowych jak: miód, herbata, herbaty ziołowe oraz suplementy diety. Potwierdzono, że narażenie na alkaloidy pirolizydynowe stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwłaszcza w przypadku osób spożywających zbyt duże ilości wymienionych produktów, zwłaszcza w młodszych grupach populacji.

    Producenci suplementów powinni umieszczać ostrzeżenie?

    Pomimo że 14 grudnia 2020 rozporządzenie Komisji UE zostało zmienione i określono najwyższe dopuszczalne poziomy alkaloidów pirolizydynowych w suplementach diety, kwestia maksymalnej długości ich stosowania w środkach spożywczych wydaje się wciąż nieuregulowana.

    Mimo to, skoro dysponujemy wiarygodnymi danymi naukowymi dotyczącymi maksymalnego bezpiecznego stosowania, a także danymi potwierdzającymi działanie kancerogenne w przypadku niewłaściwego (zbyt długiego) stosowania, czy producent nie powinien umieścić ostrzeżenia w swoich produktach?

    KB

    Bibliografia

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .